Herní systém SBL 2019

Herní systém SBL 2019

 • 13 týmů si v jedné tabulce zahraje v průběhu léta každý s každým a to na dva vítězné sety do 21 bodů. V případě nerozhodného stavu po dvou setech se hraje set třetí do 15-ti bodů. Vždy musí být konečný rozdíl minimálně dvou bodů.
  Z toho vyplívá, že každý tým si musí najít čas na odehrání 12 zápasů, celkem se pak v lize musí odehrát 78 zápasů. Proto je potřeba, aby k lize týmy přistupovaly zodpovědně a aktivě a neblokovali průběh ligy.
 • Bodování: za zápas vyhraný 2:0 na sety získá vítězný tým do tabulky 3 body, při stavu 2:1 na sety získá vítězný tým 2 body a poražený 1 bod. O celkovém pořadí v lize rozhodne celkový počet bodů, v případě rovnosti bodů pak celkový rozdíl vyhraných míčů proti prohraným míčům ve setech.
 • Družstvo při zápase tvoří dva hráči a podmínkou je, aby minimálně jeden z dvojice byla žena/dívka nebo senior. Během zápasu nemohou být vystřídáni. Pokud bude chtít některý tým mít náhradníka, tedy tým budou tvořit 3 hráči, tak v jeden herní den musí tým odehrát ve stejném složení, ve kterém začal. Třetí hráč může být do týmu doplněn kdykoli v průběhu ligy.
 • Postavení: Hráči se mohou volně postavit. Neexistuje žádné určené postavení na hřišti => neexistuje chyba v postavení.
 • Míč mimo hřiště: O tom, zda byl míč aut rozhoduje otisk míče v písku, přičemž čáry/lajny se nechávají v takové poloze, do které se v průběhu rozehry dostaly (nevracejí se do výchozí polohy). Čáry se srovnají do výchozí polohy pouze pokud je hráč posune úmyslně, nebo pokud je posune vítr. Pokud se míč při dopadu dotkne čáry vymezující hřiště (ať je ve vzduchu nebo stojí na hraně), je míč dobrý i když otisk míče v písku leží mimo hřiště. Míč je taky mimo hřiště, když se dotkne antének, provázků, kůlů, nebo sítě za postranní páskou antének.
 • Přešlap: Přešlap v plážáku nevadí, pokud neznemožní soupeři hrát na jeho vlastní polovině.
 • Dotek sítě / SAKO: jakýkoliv dotek hráče sítě je chybou.
 • Blok: Blok je považován za první úder. Hráč, který blokoval může však po akci u sítě zahrát ještě jeden úder.
 • Odehrání obouruč prsty: Ofiko pravidla sice povolují odehraní prvního úderu obouruč prsty vrchem, stejně tak umožňují odehrát míč obouruč prsty vrchem přes síť, ale pouze pokud je úder absolutně čistý a hraný kolmo k ose ramen. Jelikož ale toto neumíme kvalitně posoudit, tak si pro potřeby naší ligy toto pravidlo upravíme a příjem a hraní přes síť obouruč prsty vrchem se bude považovat za chybu. Pouze při smeči, při níž je míč odehrán tvrdým úderem, může bránící družstvo použít ke zpracování i neurčité údery (tažené míče, dvojdoteky, „bagr prsty“ apod.).
  Mírné potažení míče při nahrávce je povoleno.
 • Útočný úder: Musí být zahrán nataženými nebo pokrčenými prsty (kobra) nebo být udeřen dlaní. Útočící hráč nesmí použít tzv. ulívky.
 • Podání: Na podání se hráči pravidelně střídají. Při podání nesmí podávající hráč přešlápnout ani podšlápnout koncovou čáru. Spoluhráč podávajícího musí stát na takovém místě, aby svým postavením nebránil ve výhledu přijímajícím, kteří mohou před podáním požádat o uvolnění výhledu.
 • Střídání stran: Necháme na domluvě obou týmů v aktuálním zápase. Zda se budou střídat po setu nebo zda se budou střídat dle pravidel po dosažení v součtu sedmi bodů a jejich násobků v prvních dvou setech a pěti bodů a jejich násobků ve třetím setu se hrající týmy domluví před zápasem.
 • Time-out / oddychový čas: V každém setu má každé družstvo jeden oddychový čas.
 • Odstoupení z ligy – nedohrání všech zápasů: Pokud některý z týmů nedohraje celou soutěž, tak bude pořadatelem rozhodnuto, zda bude z tabulky úplně vyřazen, nebo zda budou jeho neodehrané zápasy kontumovány ve prospěch týmů, se kterými své zápasy neodehrály. Je na pořadateli, aby rozhodnul v čí prospěch bude zápas kontumován. Startovné se nevrací.